
Studie rekonstrukce centra města se v současnosti týká těchto lokalit: Masarykovo náměstí, nová knihovna, pobočka Domu dětí a mládeže, prostor u vlakové zastávky, Komenského sady, ulice Stanislava Suchardy.
Centrum
Centrum města je jeho srdce. Každý zásah v něm ovlivňuje tento veřejný prostor na desítky let, proto se zde snažíme postupovat velmi uvážlivě. Spoustu míst se již podařilo dokončit, např. Dukelské náměstí (před novou radnicí), ulice Svatojánská („kaplička“), ulice Jiřího z Poděbrad (pěší zóna mezi Dukelským a Masarykovým náměstím), ulice F. F. Procházky, Jírovy sady, dětský park „U Žáby“ a lesopark „Střelnice“, hotova je i rekonstrukce staré radnice či veřejného WC. Zrekonstruovaná je i Komenského ulice, kterou krásně oživilo stromořadí nyní již vzrostlých stromů. Spodní část v Tyršově ulici má také novou tvář, stejně tak Riegrovy sady nad ZŠ Komenského, kde je i nový herní prvek pro děti.
Zatím největší akcí byl autobusový terminál, s nímž se upravila i celá oblast kolem něj. Ta je svojí rozlohou o více než 1/3 větší než Masarykovo náměstí. Na projekt se podařilo získat 48,5 milionu Kč dotace z EU a je i vysoce architektonicky ceněný. Vzniklo kolem něj přes 40 nových parkovacích míst a velmi hezky doplnil prostor i vodní prvek a sousoší krytolebců spolu se sochou Merkura od Vojty Suchardy.
V centru města chceme pokračovat v úpravách i v následujících letech. Víme, jak získat peníze z fondů EU prostřednictvím Integrovaného operačního programu (IROP). Je to složitá cesta, ale jsme připraveni udělat pro pozitivní výsledek maximum. Největšími akcemi v centru města, na které chceme podat žádosti do IROP, jsou: Masarykovo náměstí, nová knihovna, pobočka Domu dětí a mládeže, revitalizace veřejného prostranství u vlakové zastávky, Komenského sady a ulice Stanislava Suchardy. Máme zkušenosti i odbornost, ale v kolika projektech uspějeme, se dá nyní jen těžko odhadnout. Určitě nic nevypustíme a uděláme maximum, aby město využilo příležitosti nového programového období EU.
Masarykovo náměstí
Masarykovo náměstí je samým jádrem centra. Je to nejvýznamnější veřejný prostor města. Nyní pracujeme na vyhotovení projektové dokumentace tak, abychom byli připraveni na konci roku podat žádost o dotaci. Na zpracovatele projektu město zrealizovalo anonymní architektonickou soutěž.
Zadání bylo omezeno jen rámcovými požadavky:
– minimálně 1/2 náměstí bude dopravně zklidněnou zónou pro pěší
– náměstí nebude možné kruhově objíždět
– náměstí musí umožňovat krátkodobé parkování (1 h) v minimálním počtu 36 míst
– náměstí musí umožňovat pořádání kulturních, společenských a obdobných akcí (možnost komfortního připojení na sítě), umístění vánočního stromu
– při revitalizaci je nutné respektovat kašnu, morový sloup a pomník Jana Husa včetně přístupů k těmto objektům
– požadovali jsme vyjádření k použitým materiálům a výrobkům (např. osvětlení, mobiliář) u těchto již zrealizovaných projektů a k využití (recyklaci) stávajícího povrchu náměstí (zejména velké žulové kostky)
– řešení musí obsahovat realizaci zelené infrastruktury a souvisejících opatření nezbytných pro její rozvoj a pro zlepšení kvality veřejných prostranství (např. povrchy a podloží umožňující lepší zasakování srážkové vody, retenční a akumulační nádrže, prokořeňovací buňky stromů), výsadbu vegetace, vodní prvky
V ostatním dostali architekti volnou ruku. Z třinácti osloveních studií předložilo návrh šest. Podmínky splnilo pět návrhů. Všechny by byly kvalitativně realizovatelné. Vítěz však může být jen jeden a tím se stal architektonický ateliér Atakarchitekti z Liberce. Ten uspěl poměrně jednoznačně, shodlo se na něm 9 ze 12 členů komise.
Celou studii, podle které se zpracovává projektová dokumentace pro stavební povolení, naleznete na webových stránkách města: https://www.munovapaka.cz/assets/File.ashx?id_org=10512&id_dokumenty=316984
Myslíme, že návrh představuje velmi kvalitní řešení a že náměstí učiní útulným veřejným prostranstvím. Náměstí bude jednosměrné směrem na západ u své jižní strany. A zůstane na něm 40 parkovacích míst v režimu jedné hodiny. Úpravou dopravního režimu dojde k zklidnění a zvýšení bezpečí na náměstí.
Na náměstí bude zvýšen rozsah zeleně, zejména kolem pomníku Jana Husa přibudou stromy a vznikne i několik vegetačních pásů. Povrch bude sjednocen do kamenného koberce a dojde k jeho scelení a zpřehlednění. Různorodost kamene, jeho barev a formátů bude odrazem geologické bohatosti Novopacka. Ovšem použijeme i veškerou stávající pěkně „ošlapanou“ kamennou dlažbu. U tří soch na náměstí bude zvýrazněna jejich důležitost pro tento veřejný prostor a vznikne i nový vodní prvek pro osvěžení prostředí. Úprava náměstí bude samozřejmě počítat i s pořádáním kulturních a společenských akcí. Pro kapely, divadla či jiná představení bude možné připojit dvě pódia a také budou zoptimalizovány možnosti připojení pro stánky. Náměstí by se konečně mělo stát živým a příjemným centrem našeho města, nejen parkovištěm.
Knihovna a pobočka Domu dětí a mládeže
Přímo na náměstí by měly rozvinout svou činnost dvě významné veřejné instituce zřizované městem. Tyto záměry budou mít však samozřejmě vliv i na tvorbu a užívání veřejného prostranství, které k nim bude přiléhat. Do prostor po Komerční bance v budově čp. 1 (bývalá radnice) plánujeme přesunout Městskou knihovnu. Ta je nyní kapacitně omezena a stávající prostory už nevyhovují moderním trendům v oblasti knihovnictví. Nové prostory jsou o více než 100 m2 větší, výrazně vzdušnější a také umístění více odpovídá takto významné osvětové instituci. Nyní zpracováváme projekt, se kterým se budeme ucházet o dotaci z fondů EU v programu pro místní akční skupiny. Pokud to vyjde, můžeme získat až 85 % uznatelných nákladů z předpokládané částky cca 7 mil. Kč.
Dalším významným projektem v centru města je pobočka Domu dětí a mládeže v budově staré školy vedle kostela na náměstí. Jedná se o mimořádně významnou budovu, která patří mezi dominanty Masarykova náměstí. Tu jsme bezúplatně převzali od Královéhradeckého kraje a chceme ji vrátit hlavně dětem. Letos jsme zde dokončili nízkoprahové centrum pro děti a mládež, které slouží dětem od prvního září. Na tuto akci jsme dostali z fondů EU dotaci ve výši 15,8 mil. kč. V rámci této akce se podařilo podchytit základy celé staré školy. Při realizaci tohoto projektu jsme také zastabilizovali i základy vedlejšího kostela. Samotný přístup do prostoru je mimořádně architektonicky zdařilý a citlivý k tomuto historickému prostoru.
Ve zbylé části budovy chceme zřídit pobočku DDM. Máme připravený projekt rekonstrukce, který má pravomocné stavební povolení. Nebude to levná záležitost, náklady rekonstrukce se předpokládají ve výši cca 40 mil. Kč. Proto průběžně detekujeme potenciálně vhodné programy pro dokončení rekonstrukce. Zatím máme vytipovanou dotaci na neformální a zájmové vzdělávání. Výzva by měla být vypsána v průběhu příštího roku a určitě se jí budeme účastnit.
Veřejný prostor u vlakové zastávky
Připravujeme i projekt revitalizace zbylé části veřejného prostoru kolem vlakové zastávky. Tento prostor chceme upravit dle vítězného architektonického návrhu od architektonického ateliéru Mardou.
Po letech snah se městu podařilo vykoupit od železnic drážní domek včetně zahrady u kolejí. Získali jsme tak cenný prostor pro další rozvoj. Spolu s úpravou konce ulice Ruské zde chceme vytvořit další kultivovaná parkovací místa v bezprostředním centru města. Vznikne zde celkově 43 parkovacích míst oproti stávajícím šesti neorganizovaným naproti sokolovně. Město vykoupilo také západní část zahrady se vzrostlou zelení naproti sokolovně. Zde by měl vzniknout i odpočinkový prostor navazující přímo na zadní část MKS.
Na realizaci se chceme ucházet o dotaci z programu na dopravní terminály, v jejíž obdobě jsme již uspěli i s autobusovým nádražím. V blízkosti vlakové zastávky Nová Paka – město by tak bylo přes 40 nových parkovacích míst, která by mohla odlehčit centru města. Vypsání výzvy pro tuto oblast se očekává v prosinci tohoto roku. Teoreticky můžeme získat až 85 % z fondů EU.
Komenského sady
Jedná se o park před hlavním průčelím budovy základní školy Komenského, jakož i navazující prostor západně od školy. Hlavní část parku před majestátní budovou školy je dnes značně vyžilá a nenaplňuje funkce pro důstojný veřejný prostor v takto exponovaném místě. Počítáme zde s kompletní přestavbou cestní sítě, regenerací zeleně, zpracováním dešťové vody, vytvořením nových schodišť, zpevněných ploch a opěrných zídek.
Nové parkové cesty zajistí bezbariérový přístup na horní terasu před hlavním vchodem školy. Vznikne zde amfiteátrové obytné schodiště s možností sezení a pobytová terasa pod velkými pyramidálními duby, tak, aby bylo prostor možné lépe využívat jak žáky školy, tak procházejícími občany města. Máme již zpracovaný projekt a čekáme nyní jen na vypsání výzvy z IROP.
Ulice Stanislava Suchardy a část Muzejního náměstí
Součástí centra je i ul. Stanislava Suchardy, ta je přímou propojkou mezi rekonstruovanou ulicí Lomnickou ve směru k Masarykovu náměstí. Jde o ulici od Grandu kolem kina k Suchardovu domu. Tuto ulici chceme upravit dle architektonického návrhu od architektonického studia Mardou. Ulice by měla získat zcela novou kvalitu, rozšířením chodníků v žulové dlažbě včetně vyvýšených míst pro přecházení. Dojde zde ke kultivaci veřejného prostoru, který se stane přívětivým a bezpečným.
Zároveň chceme i upravit i část Muzejního náměstí před Klenotnicí drahých kamenů, kde by měly vzniknout sedací schody s vodním prvkem. Nyní dokončujeme projekt, se kterým se chceme ucházet o dotaci z fondů EU, prostřednictvím místních akčních skupin. V případě úspěchu můžeme získat až 85 % uznatelných nákladů.
Proluka „zbořeniště“ u „tabule cti“
Při soutěži o návrh Masarykova náměstí jsme se zabývali i možnostmi využití proluky na horním konci náměstí vybourané v 80. letech. Nyní je tam malé dětské hřiště s pumpou a skluzavkou, kulturní výbor uvažuje o umístění sochy Pepíčka Krause na lavičku blízko bývalé „tabule cti“ vedle dnešního „vánočního“ stromu. V rámci alternativních variant při architektonických soutěžích máme ověřeno, že na proluce „zbořeništi“ vedle staré radnice může vzniknout podzemní parkoviště až pro 160 aut. Nad tímto podzemním parkovištěm by pak v budoucnu mohla vzniknout nějaká vhodná stavba (obchody, bydlení, služby), která by urbanisticky uzavřela tento za minulého režimu necitlivě vybouraný prostor. Realizace zatím není na pořadu dne, ale je důležité to pro budoucnost vědět. Město musí mít budoucí zástavbu tohoto prostoru pod kontrolou. Zástavba by měla vycházet z celkového návrhu rekonstrukce centra a měla by respektovat krásný pohled na klášterní kostel.