
Kulturu a společenský život v Nové Pace od března 2020 limitoval vir covid-19. Na jednu stranu jsme se přesunuli do online prostředí, na druhou stranu se s velkým zájmem setkávají venkovní akce. Úspěšnými na kulturním poli jsou a možná ještě pár zimních sezón budou ti, co tento trend pochopili. Nynější výchylka směrem k venkovním akcím bude trvalejšího rázu, lidé objevili kouzlo akcí pod širým nebem – i sportovní ceny města se předávají v Jírových sadech, a bude to tak i po covidu.
Kultura a společenský život vůbec jsou pevnou součástí packé pospolitosti. Společenský život a bohaté společenské kontakty jsou důležité pro naši psychiku, dokonce mají pozitivní vliv na zdraví, podle některých výzkumů snižují riziko mrtvice či demence. Kulturou je označován soubor tvůrčích lidských činností, souhrn materiálních a duchovních hodnot, je to vlastně i lidské společenství. Původním významem slova kultura je označení pro pěstování, v biologii označení pro uměle vytvořené mikroorganismy k výzkumným účelům. Město k péči o kulturu a společenské dění zřídilo především Městské kulturní středisko (MKS) a Městské muzeum Nová Paka. Podstatnou roli ovšem hraje také Městská knihovna, Dům dětí a mládeže, Základní umělecká škola a základní školy. Součástí našeho města jsou obce spojené s novou Pakou, kde osadní výbory dělají řadu společenských akcí pro občany své vsi, ale i pro Pačáky vůbec. Některé osadní výbory pořádají akce celopackého významu. A roste sektor „nezávislých“ spolků a jednotlivců v kultuře.
Činnost stávajícího MKS je poměrně pestrá a přináší široké spektrum hudebních či divadelních představení, besed, přednášek, zájezdů i výstav. Snaží se myslet na všechny generace – drobotinu, náctileté, dospěláky v produktivním věku i seniory. Program se odehrává jak v budově MKS, kterou čeká kompletní rekonstrukce, tak pod širým nebem. Právě počet venkovních akcí se v posledních letech výrazně zvyšuje. Činnost MKS bude po dobu jeho rekonstrukce výrazně omezena, při jejím průběhu bude MKS muset k představením využívat ostatní objekty ve městě. Zejména přichází v úvahu sál hotelu Centrál. Věříme však, že po návratu do zrekonstruované budovy začne nová epocha MKS a kultury v Pace vůbec. Nová krásná a moderní budova jistě přiláká pozornost lidí, kteří tam budou za kulturními zážitky chodit opravdu rádi.
Na dvoře MKS a v městských Jírových sadech se v „režii“ MKS konají a budou konat hudební i divadelní vystoupení. Na dvoře MKS po rekonstrukci vznikne malý amfiteátr, to bude nová „výzva“ pro menší akce.
K hojně navštěvovaným městským venkovním kulturně-společenským akcím se řadí a budoucnost rozhodně mají Slavnosti slunovratu (byly úspěšně přesunuty do Jírových sadů), Hrubá pouť, Příjezd svatého Martina či Předvánoční trhy s rozsvěcením vánočního stromku, které jsou packou veřejností hojně navštěvovány. Venkovní akce jsou naší prioritou, každá ta akce začínala vyloženě od nuly, vzpomeňme jen, jak malé bylo první rozsvěcení vánočního stromku před 15 lety – 10 lidí se sešlo před Komerční bankou. A lidi pak v dalších letech přicházeli – hlasovali nohama – a akce rostla.
Ke kulturnímu dění v Nové Pace ovšem přispívají i další organizace města. Městské muzeum má stálé expozice v Suchardově domě a Klenotnici, významné jsou výstavy a jejich vernisáže, ty byly ale poznamenány covidem. Budoucnost stálých expozic je v klášteře, ten se do budoucna stane majetkem města, i výstavy budou mít v klášterních sálech velký a vhodný prostor, lze tam počítat s geniem loci – je to hned vedle skvostně vymalovaného klášterního chrámu. Suchardův dům by se měl do budoucna orientovat na sochařinu a vrátí se mu tak původní účel, produkce rodiny Suchardových, zdá se, s časem získává na významu a město chce podpořit jejich odkaz.
Městská knihovna, krom výpůjček knih, pravidelně pořádá výstavy, besedy, přednášky, tvůrčí dílny. Další kulturně-vzdělávací instituce města – Dům dětí a mládeže STONOŽKA – především dělá kroužky pro děti a velmi oblíbené letní tábory. Velkou akcí je RODFEST, benefiční rodinný festiválek, oblíbené jsou velikonoční a vánoční trhy či čarodějnický rej. DDM by měl získat další prostory, vlastně pobočku ve městě, a to v rekonstruované budově vedle kostela sv. Mikuláše na náměstí.
Významným ohniskem kulturního života je Základní umělecká škola, ta sídlí v budově staré radnice. ZUŠka poskytuje vzdělávání v hudebním, výtvarném, literárně-dramatickém a tanečním oboru. Pro veřejnost je aktivní v opraveném sále hotelu Centrál, ať jsou to koncerty učitelů, žáků, či červnový čtyřdenní festival Improfest. Ten vznikl s příchodem ředitelky Mgr. Magdy Uhlířové, která vtiskla „zušce“ zcela novou tvář. Základní školy městské, ale zejména ZŠ Brána také přispívají ke kulturnímu životu, ale teď dost zaizoloval covid.
K významným společenským akcím, které organizuje přímo město, patří Vítání občánků, které se koná dvakrát do roka, vždy v květnu a v listopadu. Děti ve věku 4 měsíce až 1 rok přicházejí se svými rodiči teď do sálu hotelu Centrál, dostávají od města na památku typický packý kámen. Každoročně přivítá Nová Paka přibližně osm desítek nových človíčků.
Nenápadnou, koordinační úlohu v kultuře sehrává kulturní výbor zastupitelstva. Výbor disponuje částkou cca 400 tis. Kč ročně – krom podpory jednotlivých akcí z toho např. pořídil středně velké pódium – letos je v Jírových sadech celé léto v permanenci. Výbor ještě dokupuje menší pódium „navrch“ pro bubeníky. Tento výbor není pravda rozhodující orgán ve městě, nicméně o jeho významu pro nás svědčí i to, že v čele tohoto výboru je přímo předseda našeho volebního uskupení, tedy Rudolf Cogan, a dále je tam hodně činná i Anna Jiříčková. Dlouhodobějším záměrem výboru, ale mimo finanční možnosti (výboru) města je teď socha (již v modelu) legendárního (a chytrého) Pepíčka Krause s kozou. Mohla by stát, kde byla za komunistů tabule cti, tedy na severozápadní hraně náměstí s krásným výhledem na klášter.
Město a městské organizace nejsou jedinými institucemi, které se angažují na poli kultury. Alternativou jsou akce subjektů na městě nezávislých. Mnohé jsou finančně podporovány dotacemi z prostředků kulturního výboru zastupitelstva města Nová Paka.
Velkou stálicí našeho města je sbor gymnázia a pedagogické školy Amabile a také máme v Nové Pace „občanský“ pěvecký sbor Hlas. Proslulé pivovarské Vodnické slavnosti byly nahrazeny přímo pivovarem pravidelnými koncerty. Rychle se etabloval spolek Pačtí blázni, ti organizují Snídaně v trávě a Paku plnou piva. Víme o kapelách packých nebo s packým podílem: Bandit, Matylda – country, Evergreen Dixieland Band, Nahá sestra, Mr. Stanyol, One&Half, Fénix (zpěvák Ondra Sehnal), Na Prach Off (frontman Martin Pyciak), Eight Minutes of Daylight.
Vlastní kulturní a společenský život mají osady, v nichž jsou tahouny většinou dobrovolní hasiči či osadní výbory. Nejvíce je slyšet o Heřmanicích. V heřmanické klubovně se konají častá sousedská posezení, nejproslulejší je Heřmanický ples a vstupenky na něj je třeba shánět se značným předstihem – snad se tam potkáme v roce 2023. Aktivní jsou ve Vrchovině, ve Štikově, v Přibyslavi a dalších osadách. Vrcholem jsou vždy okrskové hasičské závody.
Ke kulturním zážitkům s neopakovatelnou atmosférou náleží hudební koncerty odehrávající se na půdě (vlastně i Půdě) restaurace a penzionu Novopacké sklepy. Majitel tohoto pohostinství převzal do svých rukou též protější budovu kina. Kinosál má svá pravidelná filmová odpoledne a večery, je místem pro koncerty, besedy, premiéry filmů, křty knih atd. Držitel kina vsadil na retro, které se těší oblibě. Vnitřní prostory jsou zachovány, nově byl vybudován bar. Krásná je nová fasáda, kterou navrhl Ing. arch. David Vávra, jehož originální, neotřelé řešení připomíná svým designem období vzniku multimediálního divadla Laterna magika a jeho prezentaci na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu. Aby to vypadalo celkově slušně, je třeba rekonstruovat přilehlou část Lomnické ulice – ta končí až u Suchardova domu.
Díky činorodosti aktérů, kteří „hýbou“ packou kulturou, vzniká mezi lidmi pocit sounáležitosti a vzájemné pospolitosti. Zapojení do kulturního a společenského dění obohacuje každého jedince. V člověku zůstávají příjemné vzpomínky i nevšední zážitky. Nelze vyjmenovat veškeré kulturní a společenské akce ve městě a není to ani smyslem tohoto textu, prostě bychom chtěli „kulturní prosperitu“. Jsme rádi, že se kultura vyvíjí jak v rámci městských zařízení, tak zařízení na městě nezávislých. Musíme a budeme pečlivě pomáhat hlavně těm nezávislým – co nemají v zádech profesionální aparát – ti to mají všechno o hodně těžší ale jejich produkce má své kouzlo. Nový, tedy budoucí stav budovy MKS nás nesmí uspat, naopak to bude výzva ke zkvalitnění kulturní nabídky a tzv. nezávislá kultura v této budově bude mít své místo, možná i prioritu.