
Z investic přímo městských má pro nás nejvyšší prioritu rekonstrukce městského kulturního střediska. Mrzí nás, že se to pro nás všechny až nepříjemně vleče. Ale považujeme za zcela nezodpovědné ty hlasy, které v minulosti vyzývaly, aby se město do akce pustilo hned, ať to stojí, co to stojí. Takový postup je zcela v rozporu s racionalitou, na které jsme založili úspěch našeho města v investiční oblasti. Prostě pokud vidíme jakoukoliv šanci získat, byť i částečnou, dotaci na připravovanou investici, tak se o ni pokusíme. A tady se nejedná o žádné drobné, projekční cena stavby se předpokládá ve výši 171 milionů Kč bez DPH, námi předpokládaná dotace ze Státního fondu životního prostředí může činit i přes 50 milionů. Za to se dá udělat hodně muziky při jiných stavbách – za 50 milionů je rekonstruovatelných několik ulic.
K možnosti zisku dotace bylo nezbytné upravit projektovou dokumentaci, abychom splnili u objektu energetické úsporné požadavky – tzv. pasivní standard. To nebylo jednoduché, neboť se jedná o rekonstrukci stávajícího objektu. Projektovou dokumentaci máme v právní moci. Podali jsme žádost o dotaci. Až dle podmínek výzvy může proběhnout výběrové řízení na zhotovitele stavby. Situaci konzultujeme se Státním fondem životního prostředí (SFŽP).
Pasivní standard sníží budoucí náklady na provoz, což je s ohledem na současnou situaci cen energií velmi podstatné. V rozpočtu na letošní rok se pro rozjezd stavby počítá s částkou 36 milionů Kč. V příštím roce k tomu přidáme dalších 50 mil. Kč, zbytek do vysoutěžené částky (minus dotace) dofinancujeme v roce 2024.
Vím, že jsme v Pace nastavili laťku velmi vysoko a očekávání jsou závratná, ale je nutné pořád stát nohama pevně na zemi. Okolní města (např. Jičín, Hořice či Vrchlabí) si zatím na komplexní rekonstrukci kulturního stánku vůbec netroufají. My stojíme těsně před započetím, ale musíme jednat s rozvahou a nenechat se ovládnout emocemi. Rekonstrukce bude finančně náročná, výsledkem však bude objekt, který se nepochybně stane nejen živým kulturním epicentrem Novopacka, ale i architektonickou ozdobou centra města. Po dobu rekonstrukce budou kulturní pořady probíhat v kině, Centrálu či na gymnáziu. MKS bude též více využívat venkovní představení.
Základním záměrem rekonstrukce MKS je zvýšení komfortu pro diváky i účinkující a plnohodnotná multifunkčnost zařízení. Kromě divadelních a loutkových představení, koncertů, besed zde bude možné promítat kino či pořádat plesy a další společenské akce. Budou tu také univerzální místnosti pro spolkovou činnost a výuku.
Celý objekt bude bezbariérový nejen pomocí výtahu, ale i přímo z venku, k tomu využijeme okolní terén. Jeho svažitost umožní nájezd i do jednotlivých pater, což je skvělé i pro případný bezpečný unik z objektu v případě nějaké události.
Zásadně se zvýší komfort a počet toalet. U žen se počet zvedne ze tří na deset, a ještě s možností využít i další tři bezbariérové. Kancelář s recepcí bude nově přístupná přímo z úrovně ulice bez procházení budovou. V přízemí bude také šatna. Vstupní prostor bude možné využít i jako galerii.
Velký sál bude velmi multifunkční. Jeho celková kapacita sice mírně poklesne na 345 míst, ale užitný prostor pro rozmístění sedaček se zvýší o více než 25 %. Tím je zaručen výrazně zvýšený komfort sezení pro každého diváka.
Při příchodu do prvního patra nejdříve vstoupíte do prostorného foyer, ve kterém bude i možnost občerstvení při přestávkách představení. Z něj pak dvěma vchody vstoupíme přímo do spodní části velkého sálu, ta bude mít celkovou kapacitu 225 míst. Přední část hlediště velkého sálu se bude moci v případě potřeby „uklidit“ do blízkého skladu. Zadní stupňovitá část hlediště bude „zasouvací“, tak aby bylo možné vytvořit i jeden velký sál. Balkon o patro výše se nově protáhne o dvě řady kupředu a přibudou prostory i po stranách sálu. Jeho kapacita tak bude činit 120 diváků. Bude zvětšen i divadelní portál, pro zvýšení kapacity jeviště a lepší pohled diváků.
Malý sál bude mít standardní kapacitu 90 osob a pomocí zástěny oddělitelné předsálí s divadelním barem. I zde bude možné vše uložit do skladu a vytvořit jeden funkční prostor. Malý sál bude sloužit pro loutkové divadlo, malé koncerty, promítání, diskuzní fóra, besedy i jako kavárna. Skrytá přístavba umožní vytvořit nejen kvalitní stálou scénu loutkového divadla, ale i propojení k šatnám herců a jevišti velkého sálu.
V divadle vznikne i další scéna – půlkulatý amfiteátr. Ten vznikne v místě dnešních schodů ven z velkého sálu na dvůr. Ten bude sloužit zejména pro venkovní představení, ale též i jako další úniková cesta a výchozí prostor při přestávkách. K podobnému využití poslouží i venkovní balkony z jednotlivých foyer.
Dojde také k výrazné úpravě budovy MKS směrem k železniční zastávce tak, aby nepůsobila jako pouhý zadní dvorek, ale byla plnohodnotným architektonickým dílem ve veřejném prostoru. Bude tak propojena přímo na projekt dokončení revitalizace veřejného prostoru u vlakové zastávky, který vám komplexně představíme v jiném bodu našeho programu.
V nejvyšším patře MKS vzniknou tři společenské místnosti propojitelné v jednu a nezbytné zázemí pro kotelnu a vzduchotechniku. Budova získá novou střechu, stejně tak jako všechna okna, dveře, hydroizolace a tepelné izolace, samozřejmostí je kompletní nové vnitřní vybavení.