
S krajem spolupracujeme také ve školství, nyní i na přípravě výstavby tělocvičny pro střední školy, bude stát za gymnáziem. Střední školy v Nové Pace s ohledem na svoji kvalitu a zájem žáků úspěšně prošly racionalizací středního školství Královéhradeckého kraje, a mají šanci na další rozvoj – investuje se do nich hodně. Ovšem právě chybějící kvalitní zázemí pro tělesnou výchovu je nyní považováno za největší materiální nedostatek pro zdejší řádnou výuku.
Gymnázium a střední pedagogická škola má 50 hodin výuky, tělocvičnu 8 × 9 m, vždy jedna skupina musí být ve sklepní místnosti 14 × 6 m. Je to přitom škola, kde tělesná výchova je profilovým předmětem pro budoucí učitelky mateřských škol. Sousední Střední škole elektrotechnická má 20 hodin tělocviku týdně v pronajatých prostorách, bez vybavení. Střední škola gastronomie a služeb (škola na náměstí) má 28 hodin tělocviku a jen malou „tělocvičnu“ v zasedací místnosti okresního úřadu, nelze tam vyučovat míčové hry.
Po skončení výuky tělocvičnu využijí studenti všech tří škol ubytovaní v domově mládeže. A v dalších hodinách sportovci z našeho města, když kapacita dalších dvou tělocvičen u základních škol je vyčerpána.
Myšlenka zcela nové haly vznikla v roce 2017 v hlavách Mgr. Pavla Matějovského (ředitele gymnázia) a Mgr. Zbyňka Hrušky, tehdy ředitele vedle stojící Střední školy strojírenské a elektrotechnické. Z. Hruška v té době rozvíjel menší tělocvičnu jen pro „svoji“ školu. Idea se postupně zhmotňovala ve spolupráci s ekonomickým náměstkem hejtmana R. Coganem a městem Nová Paka. Z. Hruška letos v plné práci pro školu zemřel a je škoda, že se nové tělocvičny už nedočkal.
Starosta města se jako zástupce města účastnil v poměrně rozsáhlé anonymní architektonické soutěži, ve které nakonec jednoznačně zvítězil návrh od významného slovenského architektonického studia Studený architekti, s. r. o.
Přístavbu lze chápat spíš jako rozšíření existující budovy gymnázia v její zadní části, kde obě jsou intenzivně propojeny. Je tak integrální součástí školy, se samostatným vstupem z dvoru za budovou. Je členěna do dvou hmot: tělocvičny samotné a servisního bloku se všemi obslužnými a komunikačními prostory (šatny a vestibul). Toto dělení umožňuje efektivní konstrukční i dispoziční řešení, navíc dochází k provozním úsporám z technického i komunikačního hlediska. Prostor sportovní haly (42 × 24 × 8 m) se nachází na úrovni stávající tělocvičny a umožňuje tak jejich propojení. Hala je betonové konstrukce, rozpětí 26 m betonovými předpjatými nosníky na prefabrikovaných sloupech v modulu po 6 m. Obslužní trakt mezi halou a budovou gymnázia je v litém železobetonu. Stropy jsou bez podpor, od zdi ke zdi, uloženy na krajních nosnících.
Nářaďovny mezi nimi jsou přístupny z obou stran. Do haly se vchází v podélné straně ze stávajících šaten školy nebo z nových šaten, které jsou o úroveň výše. V úrovni 4 m nad palubovkou je jednostranný ochoz pro diváky, který zároveň propojuje vestibul a tělocvičnu se společenským sálem školy. Obslužný blok vedle haly je třípodlažní, členěný v podélných zónách na vertikální prostor lezecké stěny, střední trakt šaten nahoře s vestibulem a krajní komunikační trakt se schodištěm a výtahem.
Přístavba má střídmý, až nenápadný výraz, aby komunikovala se zelení a nekonkurovala historické fasádě budovy gymnázia. Střecha je porostlá nízkou zelení, z pohledu učeben tak tvoří přirozené předpolí parku. Vnitřní prostory jsou kombinací konstrukčního betonu a dřevěných obkladů a podlah.
Kraj má nyní dokončenou prováděcí projektovou dokumentaci s pravomocným stavebním povolením a připravuje výběrové řízení na dodavatele stavby. Je velmi reálné, že stavba bude zahájena také příští rok na jaře. Město se bude finančně podílet na vyhotovení horolezecké stěny. Stavba bude podle projekčních cen stát okolo 100 mil. Kč (bez DPH) a přes veškerou snahu se na ni nepodařilo sehnat dotaci. Evropská unie taková sportoviště nepodporuje a Národní sportovní agentura nejprve špatně pracovala a nyní má nedostatek peněz. Kraj však akci jako důležitou podporuje a má ji napevno v investičním plánu.