Tato příspěvková organizace města především zajišťuje údržbu a čistotu městských prostranství. Takže v létě i v zimě řeší komunikace, chodníky, zelené plochy, parky. Také vytvářejí krásné letničkové a trvalkové záhony! Vedle toho jde o dětská hřiště, fontány, dopravní značky na místních komunikacích, městská pohřebiště, veřejné WC a kompostárnu.
Také řeší odpady?
Odpady ne – na to jsou soukromé firmy najaté městem. Ale nesmíme zapomenout, že technické služby řeší veřejná prostranství i v našich 11 osadách. A také provádějí kompletní technický servis při pořádání kulturních akcí. Letos stavěly pódium a párty stan pro 13 kulturních akcí!
Kolik lidí pracuje u technických služeb a co dělají?
Je to velká organizace, ale pro vzhled a život města klíčová. Teď tam pracuje na hlavní pracovní poměr 27 zaměstnanců a jeden zaměstnanec na dobu určitou. Jsou to administrativní pracovníci – ředitel, účtárna, evidence hrobových míst – a pak úseky zeleně, dílny, místního hospodářství, kompostárny, WC a hřbitovů. Na dohodu či živnostenský list pak pracuje pro technické služby dalších pět lidí.
Kdo pěstuje květiny na záhonech ve středu města?
Květinové záhony jsou rozdělené na dva typy. Jsou to letničkové a trvalkové. Letničkové sadby každý rok nakupujeme a ty trvalkové jen doplňujeme. O záhony se stará úsek zeleně. Práce obnáší nejen pravidelné pletí, ale i zálivku, hnojení a úklid.
Jaké stroje mají technické služby?
K dispozici máme 6 traktorů, 1 malotraktor, 3 multicary, 2 dodávky, 2 nakladače, 1 zametací vůz, 1 cisternu a 1 osobní automobil. Zapomenout nesmíme na 3 travní traktůrky, 2 travní sekačky a další příslušenství, jako jsou přívěsy, kontejnery, mulčovače, zahradní nářadí a vybavení kompostárny.
Jaká technika chybí?
V co nejbližší době musíme pořídit nový kolový nakladač a travní traktůrek. Současné stroje jsou již dožilé a je otázkou času, kdy vypovědí službu úplně. Výhledově bychom potřebovali zakoupit komunální nosič nářadí včetně příslušenství. Tento stroj dokáže zajistit nejen letní údržbu zelených ploch sekáním a mulčováním, nýbrž i zametání veřejných prostranství a také zimní údržbu chodníků. Tedy vyhrnování a posyp. Jeho výhodou je flexibilita, nízká hmotnost, malá výška i šířka.
Pokud jde o vyhrnování sněhu – kdy je situace kritická?
Kritická situace nastává, když sněží celý den nebo noc. To pak je v terénu veškerá technika na úklid sněhu, ale právě při tomto neustálém nebo opravdu vydatném sněžení není vůbec patrné, že byl úklid proveden. Samozřejmě může kritická situace nastat, když dojde k technickým poruchám na vozidlech. To pak se doba úklidu prodlužuje. Zapomenout nesmíme ani na personální krizi, která může nastat při velké nemocnosti zaměstnanců. Horší situace je také z důvodu přibývajícího množství automobilů, které parkují nejen na sídlišti ale i ve všech ulicích města. Často kvůli vozidlům není možno provést úklid sněhu a občas ani technika neprojede.
Jak pracují osadní výbory – mají smysl?
Od roku 2003 jsou v našem městě voleny osadní výbory. V současnosti jich máme jedenáct – pro Kumburský Újezd, Heřmanice, Podlevín, Přibyslav, Pustou Proseč, Radkyni, Studénku, Štikov, Valdov, Vlkov a Vrchovinu. Činnost osadních výborů je v těsné spolupráci s vedením města, jak při majetkovém rozhodování, tak investičních a ostatních plánech těchto městských částí. Dále osadní výbory pořádají kulturní, sportovní a společenské akce, které přispívají k veřejnému životu v těchto osadách.
To bych také rád věděl. Zatím víme, že stavba má začít v září letošního roku, ale zatím jsem neviděl ani harmonogram prací, který má vypracovat dodavatel stavby. Předpokládám, že začnou všemi mostními objekty a terénními úpravami. Důležité bude pohlídat a usměrnit zásobování stavby, aby nám co nejméně poničili naše komunikace.
A co oprava Lomnické ulice, jaké budou objízdné trasy?
Opravu Lomnické ulice připravuje kraj ve spolupráci s městem a Vodohospodářskou společností. Na začátku roku se povedlo sehnat všechna stavební povolení a došlo na vypsání výběrového řízení na dodavatele. Bohužel, žádná stavební firma neměla o stavbu zájem.
A jak dál?
Měníme zadání projektu a připravuje se nové výběrové řízení. Mezitím se povedlo vysoutěžit demolici objektu č. p. 112, která proběhne letos na podzim, a s ní i další přípravné práce tak, aby samotná rekonstrukce mohla příští rok začít. Objízdná trasa pro nákladní dopravu půjde přes Jičín a Lomnici nad Popelkou. Osobní doprava po místních komunikacích. Moc možností není, ulicí Tyršova nebo U Stadionu. To rozhodne silniční správní orgán spolu s policií.
A kdo zajišťuje ve městě ony odpady, tedy svoz popelnic?
Odpadové hospodářství je jedna velká kategorie. Většinu svozů a likvidaci zařizuje firma Severočeská komunální ve spolupráci s Marius Pedersen. Jde o svoz papíru, plastů, skla, plechových obalů od jídla a nápojů, bioodpadu z domácností, komunálního odpadu a vyvezení košů umístěných po městě. Dále firma Dimatex sváží textilie, firma Elektrowin elektrické přístroje a firma Makroils oleje z kuchyní. Další kategorií je bioodpad ze zeleně, jak z veřejných prostranství, tak ze zahrad občanů. Na jaře a na podzim pořádají technické služby hromadné svozy z katastru města a ze všech našich osad. Během roku je možné tuto zelenou hmotu odvézt na kompostárnu, kde ji dále zpracováváme.
Kolik to stojí ročně?
Samozřejmě tato částka je pohyblivá a závisí na kvalitě a množství jak vytříděného, tak komunálního odpadu. V současné době město na odpadové hospodářství doplácí kolem 8 mil. korun. Když jsem se zmínil o kvalitě třídění, není špatné, ale jsou místa, kde by se mělo zlepšit. Občané si také neuvědomují, že když položí odpad na zem vedle přeplněné popelnice, že ho vlastně nevytřídí. Tento odpad je odvezen spolu s ostatním do komunálního odpadu při uklízení sběrného místa. A tím se nám zvětšují a prodražují náklady na odpad.
Zůstane v Nové Pace likvidace odpadů i nadále zdarma?
Ano. Naše sdružení PAKA NAVŽDY nemá znovu zavedení poplatku za odpady ve svém programu a podle toho bude také jednat. Je třeba si ale uvědomit, že ukládání odpadu na skládku bude čím dál dražší a přísnější. Proto si dovoluji apelovat na naše občany, aby co nejlépe třídili veškerý odpad. Čím více nákladů vydáme na likvidaci odpadů, tím méně peněz bude na jiné potřeby města.
Pokud by ses stal starostou, která agenda by ti byla nejbližší?
Rád bych dělal to co jsem dělal na městě do této chvíle. Hlavně investiční akce, od soutěže přes realizaci až po zavedení do provozu. A samozřejmě opravy a údržbu již používaného majetku. Tato práce přinese vždy trochu světla do šedi papírové činnosti.
Které investice vidíš jako nejdůležitější?
Na to je složitá odpověď. Každý člověk považuje za nejdůležitější to, co se ho osobně týká nebo co používá. Dá se rozhodovat i podle počtu lidí, kteří danou věc používají.
Určitě je potřeba začít přestavbu městského kulturního střediska, dále už je nutná oprava Lomnické ulice. Jsem moc rád, že se povedlo rozjet opravy komunikací na Slovanech, ty budou probíhat ještě v příštím roce. Dále se připravuje oprava komunikací za kapličkou a za hřbitovem. A nesmím zapomenout na probíhající opravu dominanty města, na rekonstrukci kláštera.